Aktuality

Noc Literatury 2017 na Komorní Fidlovačce

5. Květen 2017
11. ROČNÍK LITERÁRNÍHO HAPPENINGU PROBĚHNE VE STŘEDU 10. 05. 2017, 18:00 23:00 V PRAZE 4 - NUSLE A MICHLE

Zastoupení Valonsko-Brusel představí v rámci Noci divadel román Běsi, co mě sužují, belgického psychoanalytika Patricka Declercka. Vydává Nakladatelství Host

Ukázku z románu bude číst herec Jiří Racek. 

Patrick Declerck bude na místě od 19:30 do 20:30, a rád vám knihu Běsi, co mě sužují, která bude na místě k zakoupení za zvýhodněnou cenu, podepíše. 

V českém jazyce.
Vstup volný. Začátek od 18 do 23h každých 30 minut.

PATRICK DECLERCK 
Belgický frankofonní psychoanalytik a spisovatel Patrick Declerck se narodil 18. listopadu 1953 v Bruselu. Je členem Pařížské psychoanalytické společnosti, píše eseje, pamflety i povídky. Svůj první román – Sokrates ve tmě – vydal v roce 2008, o čtyři roky později vychází román Běsi, co mě sužují, který získal prestižní belgickou cenu Prix Victor-Rossel.

NOC LITERATURY 2017

Literární happening organizují Česká centra ve spolupráci s klastrem Sdružení kulturních institutů zemí EU (European Union National Institutes for Culture), zahraničními velvyslanectvími,  Zastoupením Evropské komise v ČR a nakladatelstvím Labyrint. Projekt se koná v předvečer zahájení největšího knižního festivalu v zemi – Světa knihy. V Praze i v dalších městech v ČR proběhne Noc literatury 10. května 2017.

Projekt organizují Česká centra od roku 2006. K projektu se před pěti lety připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). V roce 2013 se poprvé četlo kromě Prahy také v dalších osmi městech Česka. Letos již proběhne Noc literatury ve více než 50 městech v ČR a připojí se také přes 20 měst ve světě. Za dobu svého konání představila Noc literatury jen v Praze více než 160 knih.

Noc literatury v Praze

Každá z  účastnických zemí představí jednoho svého současného autora v novém českém překladu. Kromě světových autorů mohou návštěvnící objevovat také méně známá pražská zákoutí a netradiční či běžně nedostupná místa. V předchozích letech se četlo na Malé Straně nebo na Starém Městě v Libni, na Smíchově, na Letné, na Žižkově, v Dejvicích, v Karlíně. Letos našla Noc literatury své místo v Nuslích a Michli. 

Letošní trasa má celkem 19 zastávek. Čtení probíhají paralelně – na všech místech začíná čtení v 18h, ukázky se opakují vždy v půlhodinových intervalech až do 22.30. Návštěvníci si sami volí pořadí míst, která během večera navštíví. Úryvky interpretují známé (nejen) herecké osobnosti. V roce 2017 probíhá pod záštitou Adriany Krnáčové, primátorky hl. m. Prahy a Petra Štěpánka, starosty městské části Praha 4. 

Noc literatury v regionech

V roce 2017 proběhne Noc literatury ve více než 50 městech v ČR od Chebu a Děčína, přes Plzeň, Jihlavu, až po Rožnov pod Radhoštěm. Regionální „Noci literatury“ jsou menšího rozsahu, podmínkou je zorganizovat čtení minimálně na třech místech v každém městě.