Psali o nás

Ihned.cz:Uměleckou šéfkou Divadla Na Fidlovačce bude Dušková, režírovala vánoční speciál i Shakespeara

8. Prosinec 2016
Příští měsíc bude mít Divadlo Na Fidlovačce v Praze novou uměleckou šéfku. Kateřina Dušková zde již zorganizovala Noc divadel a režírovala Sen noci svatojánské i vánoční speciál. Poslední čtyři roky zastávala funkci umělecké šéfky v Horáckém divadle v Jihlavě.

ČTK

 

8. 12. 2016 12:28 (aktualizováno 13:48)

 Divadlo 0

Facebook Twitter Google+ Přeposlat

reklama

  • Příští měsíc bude mít Divadlo Na Fidlovačce v Praze novou uměleckou šéfku.
  • Kateřina Dušková zde již zorganizovala Noc divadel a režírovala Sen noci svatojánské i vánoční speciál.
  • Poslední čtyři roky zastávala funkci umělecké šéfky v Horáckém divadle v Jihlavě.

Snímek z inscenace Shakespearova Snu noci svatojánské, který na Fidlovačce režírovala budoucí umělecká šéfka Kateřina Dušková.

Snímek z inscenace Shakespearova Snu noci svatojánské, který na Fidlovačce režírovala budoucí umělecká šéfka Kateřina Dušková.

autor: Facebook.com - Divadlo na Fidlovačce

Pražské Divadlo Na Fidlovačce obsadilo místo umělecké šéfky. Soubor od 1. ledna povede režisérka Kateřina Dušková, která naposledy působila v Horáckém divadle v Jihlavě.

Dušková tak zpečetila spolupráci s Fidlovačkou v nynější sezoně. Pod jejím režijním vedením se zde v listopadu odehrála Noc divadel. Dušková se také ujala režie Shakespearova Snu noci svatojánské i vánočního speciálu Pokoj lidem dobré vůle.

"V roli umělecké ředitelky bude jejím hlavním úkolem další rozvoj hereckého souboru," uvedla mluvčí nuselské scény Andrea Bezdíčková.

Divadlo Na Fidlovačce obsazuje pozici uměleckého ředitele necelý rok poté, co se Jan Koťátko stal ředitelem této scény. "Dospěl jsem k závěru, že pro další formování uměleckého souboru je nezbytné obsadit pozici uměleckého šéfa, který bude s herci pracovat a posouvat je dál," řekl Koťátko.

„Oslovil jsem Kateřinu Duškovou, která ve Snu noci svatojánské vytvořila inscenaci, v níž se nádherný text pojí s kvalitními hereckými výkony, nápaditou scénografií a choreografií doplněnou o akrobatické prvky nového cirkusu," doplnil ředitel.

Podle něj Dušková nabídla divákům zážitek, na který na Fidlovačce nejsou zvyklí, a posunula tvorbu novým směrem. Sdílí s ní názor na to, jakým směrem by se měla tato scéna ubírat.

Novým šéfem Divadla na Fidlovačce je podnikatel, který jej zachránil po neudělení grantu - čtěte ZDE

Dušková uvedla, že na konceptu uměleckého směřování divadla teprve začíná pracovat. Záleží na debatách s uměleckým vedením, zejména s šéfdramaturgyní Adélou Šotolovou.

"Osobně mě zajímá divadlo založené na herecké akci, takovým se budu i nadále zabývat. Soubor je kvalitní, dá se na něm stavět, ale plánuji jeho rozšíření o nové tváře," uvedla.

Otázkou je podle ní směřování Komorní Fidlovačky. Hlavní scénu hodlá zapojit do mezinárodní divadelní spolupráce a do hlediště přivést i mladé diváky.

Protože nabídku na novou funkci dostala teprve před pár dny, v nynější sezoně nebude nic měnit. "Koncem ledna začne režisér Martin Vokoun zkoušet s Ivou Pazderkovou a Martinou Randovou českou premiéru komorní hry Dermota Canavana Třetí prst levé ruky, premiéra bude 16. března. Současně začnou korepetice na muzikál Sugar, jehož zkoušení zahájí Radek Balaš v únoru. Premiéra bude 27. dubna," popsala Dušková.

Sama má koncem sezony připravovat romantickou komedii současné britské autorky Pam Valentine s názvem Mezi nebem a zemí, kterou už nastudovala v Pardubicích.

Dušková se v divadelní branži pohybuje přes 20 let. Její zkušenosti sahají od herectví přes režii a dramaturgii až k vedení uměleckého souboru divadla. Jako režisérka působila i v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, v Divadle na Vinohradech nebo v Městském divadle Most.

Poslední čtyři roky zastávala funkci umělecké šéfky v Horáckém divadle v Jihlavě.

Fidlovačka vstoupila do letoška s novými vlastníky a vedením v čele s Janem Koťátkem, který už dříve jako podnikatel investoval do kultury. Odstupující ředitelka Eliška Balzerová v souboru zůstala.

http://art.ihned.cz/divadlo/c1-65549350-divadlo-na-fidlovacce-duskova