Psali o nás

Informuji.cz:Divadlo Na Fidlovačce ve svém Snu noci svatojánské kombinuje klasiku s moderním cirkusem

23. Únor 2017
Pražské Divadlo Na Fidlovačce představilo na sklonku loňského roku svou nejnovější inscenaci. Do programu zařadilo komedii britského dramatika Williama Shakespeara Sen noci svatojánské, kterou neurazí ani milovníky klasiky, ani příznivce moderních divadelních prvků. Hra totiž zachovává původní text, okouzluje ale vizuální stránkou.

Jedné májové čarovné noci se začnou dít prazvláštní kouzelné věci. Ty, které lidi spojují, rozdělují a zase navrací k sobě. Vše vypadá jako sen. Královna elfů a víl Titánie se pohádá s králem Oberonem. Jejich střetu využívá zlomyslný Puk, který pro svou zábavu neváhá manipulovat s osudy dvou athénským mileneckých párů. Do toho se připlete skupina řemeslníků, kteří v noci secvičují krutěkrvavou komedii o osudové lásce. Ti všichni se stanou součástí tajuplné moci jedné magické noci. 

Režisérka Kateřina Dušková se během nového nastudování známé komedie důsledně držela původního textu. Návštěvníci si tak mohou užít veršované dialogy, které z originálu přeložil Martin Hilský. Přesto se inscenace nedá označit jako klasická či tradiční. Režisérka si totiž ke spolupráci přizvala choreografku Zuzanu Havrlantovou, která je zároveň akrobatkou a tanečnicí, kostýmní výtvarnici Kristinu Novákovou Záveskou a scénografa Hynka Dřízhala. Všichni tři jsou členy Cirku La Putyka, průkopníka nového cirkusu v České republice. A výsledek jejich spolupráce je skutečně úchvatný.

Herci se na pódiu prohání lesem plným lián, v němž tancují a hopsají svítící elfové, půvabné víly předvádí akrobatické kousky na zavěšených stuhách a ze shora se snáší krásná červenovlasá královna s korunou i šaty plnými světýlek. Do toho svítí barevná světla, která dokonale dokreslují atmosféru. Skutečně obrazy jak z pohádky. Kouzelný pocit, který diváka obklopí, dotváří ještě skvělá hudba od Darka Krále. Jako kontrast k vizuálně dokonalému lesu se pak na scéně objevuje partička řemeslníků, kteří svým vzezřením výrazně vyčnívají a je patrné, že do tohoto prostředí nepatří. I tak se stanou součástí Snu noci svatojánské. 

http://www.informuji.cz/clanky/3537-divadlo-na-fidlovacce-ve-svem-snu-noci-svatojanske-kombinuje-klasiku-s-modernim-cirkusem/