Psali o nás

Tyden.cz: Divadlo na Fidlovačce uvede premiéru hry Magor

2. Duben 2016
První novinkou pražského Divadla na Fidlovačce s novým vedením bude 22. dubna premiéra komedie s názvem Magor. Na jevišti se v ní objeví například Lukáš Rous, Jakub Slach, Marie Doležalová, Aneta Krejčíková, Martina Randová a Zdeněk Maryška.

Autorem hry je americký herec a dramatik Larry Shue (1946-1985). Hlavní postavou hry, která se v originálu jmenuje The Nerd, je architekt, který často vyprávěl přátelům o dluhu, který musí splatit jistému Rickovi, bývalému vojákovi, který mu zachránil život poté, co byl vážně zraněn ve Vietnamu. Napsal mu dokonce dopis, ve kterém se zavázal, že co bude živ, bude mít na Zemi někoho, kdo pro něj cokoliv udělá.

Má proto velkou radost, když se Rick nečekaně objeví v jeho bytě, navíc v den oslavy jeho narozenin. Radost ovšem brzy vyprchá, když začne být jasné, že Rick je hulvát beze špetky inteligence a taktu. Jedním z prvních představitelů titulní role byl Rowan Atkinson, známý jako Mr. Bean, který v této hře exceloval v londýnském Aldwych Theatre.

Larry Shue vyrůstal v Kansasu a v Chicagu. Po absolvování Illinois Wesleyan University v roce 1968 sloužil v americké armádě během války ve Vietnamu. Jeho nejznámější divadelní hry jsou právě The Nerd z roku 1981 a Cizinec (The Foreigner) z roku 1983. Druhou z nich uvedlo v České republice Divadlo ABC. Shue zemřel v roce 1985 v pouhých devětatřiceti letech při letecké nehodě.

Fidlovačka vstoupila do letošního roku s novými vlastníky a vedením v čele s ředitelem Janem Koťátkem, který už dříve jako podnikatel investoval do kultury. Odstupující šéfka Eliška Balzerová členkou souboru zůstala, nadále má hlavní slovo v rozhodování o repertoáru a další činnosti divadla. Koťátko už začátkem roku oznámil, že převratné změny v 95. roce existence Fidlovačky nenastanou.

Grantová komise za minulého vedení pražského magistrátu odmítla dát Fidlovačce finance. Balzerová už před rokem oznámila, že vedení divadla opustí. Nakonec sehnala dva mecenáše, kteří nuselské scéně pomohli. Nově ustavená magistrátní komise koncem roku navrhla Fidlovačce udělit roční grant pět milionů.

Fidlovačka byla po dvacetiletém chátrání a rekonstrukci znovu otevřena divákům 28. října 1998. Letos uplyne 95 let od vybudování této scény. Zprávu o jejím zachování uvítala na podzim městská část Praha 4; budovu má ve svěřeném majetku a souboru ji pronajímá. Od roku 2010 investovala do různých oprav objektu přes tři miliony korun a scénu podporuje každoročně prostřednictvím grantů.

http://www.tyden.cz/rubriky/kultura/divadlo/divadlo-na-fidlovacce-uvede-premieru-hry-magor_378161.html