Psali o nás

Tyden.cz: Hra Magor má hloubku a příběh, ale i pobaví. Start nové linie

6. Duben 2016
Hra Magor amerického autora Larryho Shua, která bude mít v pražském Divadle Na Fidlovačce premiéru 22. dubna, odpovídá dramaturgické linii jeho nového vedení. Konverzační komedii zasazenou na konec sedmdesátých let minulého století divadlu nabídla Adéla Šotolová, které odpovídá za přípravu nového repertoáru.

"Jedna linie naší dramaturgie spočívá v tom, že chceme dělat tituly, které mají nejen vtip, ale i nějakou další přidanou hodnotu. Hloubku a příběh, který kromě toho, že se divák pobaví, donutí i k zamyšlení. Druhou významnou linkou je to, že divadlo bude uvádět české premiéry světově významných titulů," řekl ředitel Divadla Na Fidlovačce Jan Koťátko.Úspěšná hra Magor byla v USA uvedena poprvé v roce 1981, o několik let později v ní v londýnském Aldwych Theatre exceloval představitel Mr. Beana, komik Rowan Atkinson. Na Fidlovačce se v ní v hlavních rolích se pod taktovkou režiséra Martina Vokouna představí Jakub Slach, Marie Doležalová nebo Lukáš Rous. Inscenace divákům představuje mladého architekta Willuma, kterému během války ve Vietnamu zachrání život jeden z amerických vojáků Rick Steadman. Willum se rozhodne Rickovi napsat dopis s poděkováním a závazkem, že mu bude vždy k dispozici. Ve chvíli, kdy se Rick objeví ve dveřích jeho bytu, je proto Willum ze setkání nadšený. Rick se však ukáže jako člověk bez špetky sociální inteligence a taktu.
Fidlovačka vstoupila do letošního roku s novými vlastníky a vedením v čele s ředitelem Janem Koťátkem, který už dříve jako podnikatel investoval do kultury. Odstupující šéfka Eliška Balzerová členkou souboru zůstala. Koťátko už začátkem roku oznámil, že převratné změny v 95. roce existence Fidlovačky nenastanou. Fidlovačka byla po dvacetiletém chátrání a rekonstrukci znovu otevřena divákům 28. října 1998. Letos uplyne 95 let od vybudování této scény. Zprávu o jejím zachování uvítala na podzim městská část Praha 4; budovu má ve svěřeném majetku a souboru ji pronajímá. Od roku 2010 investovala do různých oprav objektu přes tři miliony korun a scénu podporuje každoročně prostřednictvím grantů

http://www.tyden.cz/rubriky/kultura/divadlo/hra-magor-ma-hloubku-a-pribeh-ale-i-pobavi-start-nove-linie_378703.html