Babička

Božena Němcová

O hře

Fata morgana malého údolíčka.

„Není na světě člověk ten, aby se zachoval lidem všem.“ 

Divadlo Na Fidlovačce, pražská vlastenecká scéna, se již od počátku svého působení snaží, aby se na jeho repertoár pravidelně uváděla ta nejlepší díla z české klasiky. V březnu 2013 se tak diváci mohou těšit na jeden z nejkrásnějších titulů české literatury: slavnou Babičku. Tato novela, jejíž autorkou je naše nejznámější spisovatelka, Božena Němcová (1820-1862), vznikla bez mála před 160 lety a dodnes patří k nejpopulárnějším literárním dílům u nás. O tom ostatně svědčí i výsledky ankety Kniha mého srdce, která před několika lety proběhla, a kde se Babička umístila celkově na druhém místě. Český národ si Babičku zamiloval nejen kvůli samotné postavě titulní hrdinky, která je tak trochu babičkou každého z nás, ale také díky množství výrazných postav, které postupem času ve všech možných kulturních oblastech doslova zlidověly, a dnes už mnohé z nich vnímáme jako ustálené literární typy. Díky tomu, že byla autorkou Babičky žena, dokázala mistrně popsat veškerá zákoutí ženské duše a stvořila tak několik významných ženských postav, které se, díky svému vzrušujícímu osudu, staly nesmrtelnými.              

Babičku pro Divadlo Na Fidlovačce zcela nově zdramatizoval režisér inscenace Jan Jirků. Ústředním motivem této nové dramatizace je několik příběhů osudové lásky, ať už se jedná o lásku tragickou, nenaplněnou nebo se šťastným koncem. Ale láska je jen jedním z mnoha zajímavých motivů připravované inscenace, protože i když se Babička zdánlivě odehrává jen v jednom malém českém údolíčku, je to dílo, spletené z fascinujících lidských osudů, které komplexně zachycuje koloběh života na pozadí pozoruhodných historických událostí, a můžeme se tak rozhodně těšit na zábavný, dojemný a dramatický příběh i fantastickou podívanou pro celou rodinu. Adéla Šotolová

Na odpolední představení inscenace Babička získáte při koupi jedné vstupenky za plnou cenu, druhou dětskou za zvýhodněnou cenu 170 Kč.

Během přestávky je možno zakoupit knihu Babička Boženy Němcové a podpisové karty Elišky Balzerové.

Fotografie z představení

Obsazení

Iva Pazderková

Kněžna

Ludmila Molínová

Kovářka

Vanda Chaloupková

Hortenzie

Lukáš Rous

Černý voják

Daniel Rous

Myslivec

Pavel Nečas

Leopold

Ctirad Götz

Babiččin Jiřík

Denny Ratajský

Jakub Míla

Matěj Kužel

Písař

Radka Krninská

Sousedka

David Hák

Tomeš

Vít Rohr

Vítek

Ladislav Trojan

Pán Bůh

Petr Bartoška

Smrt a Anděl

Kdy hrajeme

Datum a čas Představení Místo Zakoupení vstupenek
9.10.2016 15:00
Neděle
Babička Divadlo Na Fidlovačce
10.10.2016 10:30
Pondělí
Babička Divadlo Na Fidlovačce
16.10.2016 15:00
Neděle
Babička Divadlo Na Fidlovačce